30 kwietnia

Majowe zapowiedzi



Poddaję się już, nawet nie próbuję ograniczać książek, które publikuję dla Was w tych zestawieniach. Moim skromnym zdaniem każda z poniższych publikacji jest ciekawa i z każdą z nich chciałabym się zapoznać, ale mój czas też nie jest z gumy i zapewne większość odłożę na lepsze czasy.

Możecie tego o mnie nie wiedzieć, ale za czasów szkolnych nienawidziłam historii, a po tych wszystkich latach, kiedy nikt nie każe mi niczego na pamięć zakuwać, bo po prostu tak ma być i już, ja chętnie do niej wracam – sama z siebie. Podręcznika pewnie bym nie tknęła, ale książki, które regularnie pojawiają się na rynku bardzo intrygują.


Luba Winogradowa - Snajperki. Dziewczyny z Armii Czerwonej
Gatunek: Historia


Godziny wyczekiwania w napięciu, pierwszy zabity wróg, a potem kolejne „punkty na koncie”, śmierć koleżanek, ale też zabawa, zaloty i pierwsze miłości. Tak wyglądało życie Kławy, Marusi, Rozy i innych, znoszących trudy wojny, zahartowanych snajperek, bez wahania naciskających na spust. Jednocześnie bardzo młodych dziewcząt tęskniących za mamą, za domem, za normalnością.
Luba Winogradowa przeszukując archiwa, studiując wspomnienia naocznych świadków udowadnia, że wojna tylko z pozoru jest męską sprawą. Oddaje sprawiedliwość bohaterkom, których zasługi nigdy nie zostały należycie docenione.


Brisard Jean-Christophe
Parshina Lana - Śmierć Hitlera. W tajnych aktach KGB
Gatunek: Biografia/ historia


30 kwietnia 1945 roku Hitler popełnił samobójstwo w swoim berlińskim bunkrze. Zachodni alianci i Sowieci razem świętowali zwycięstwo. Taka w każdym razie jest wersja oficjalna. Istnieje jednak inna, bardziej skomplikowana, zagadkowa, niepokojąca. Wersja, której szczegóły pozostają ukryte, strzeżone pilnie przez archiwistów.
Jean-Christophe Brisard i Lana Parshina uzyskali dostęp do poufnych dokumentów w rosyjskich archiwach dotyczących niezwykłych poszukiwań ciała Hitlera prowadzonych przez radzieckie służby specjalne. Były to miedzy innymi plany bunkra, przesłuchania świadków ostatnich dni Führera, a przede wszystkim ludzkie szczątki: odłamek czaszki z otworem po kuli i fragmenty szczęki. Czy tuż po kapitulacji Niemiec Sowietom udało się zidentyfikować zwłoki Hitlera, mimo że zostały spalone?


Linda Polman - Laleczki skazańców. Życie z karą śmierci
Gatunek: Literatura faktu


Stany Zjednoczone, rok 1998. W planie dwadzieścia egzekucji, jedna co osiemnaście dni. Rok 1999. Trzydzieści pięć egzekucji, jedna co dziesięć dni. Rok później egzekucji poddanych jest czterdziestu skazanych. Jeden co dziewięć dni.
Holenderska reporterka Linda Polman opisuje skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwa z osadzonymi w celach śmierci, z lewicowymi aktywistami walczącymi z niehumanitarnym systemem sądowniczym, z pastorami przymykającymi oko na brutalne metody rozstrzygania prawa, z kolekcjonerami "murderabilii" z całego świata, a przede wszystkim z samymi więźniami, dla których kara śmierci jest często wybawieniem od trudnej codzienności więzienia.


Kamil Janicki - Epoka milczenia. Druga Rzeczpospolita bez tabu
Gatunek: Historia


Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany”. Molestowanie dzieci? Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe”. Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? „Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz… wszystko cenzurują”.
Lektura Epoki milczenia to odkrywanie świata ukrytego za kotarą pozornej cnotliwości, konwenansów i mieszczańskiego tabu. Odkrywanie Rzeczpospolitej pełnej hipokryzji, nigdy nieukaranych zbrodni, ludzkiej krzywdy i lekceważącego rechotu dziennikarskich hien.





W tym miesiącu najbardziej ciekawią mnie książki Ewy Ornackiej i Słowikowej w duecie z Górskim i o ile tej pierwszej zupełnie się nie boję, bo książki Ornackiej zawsze napisane są na wysokim poziomie, tak w przypadku tej drugiej może pojawić się trochę rzeźbienia. Mimo wszystko jestem dobrej myśli, bo jednak Banasiak kilka lat przesiedziała w zamknięciu i coś do powiedzenie w tym temacie na pewno ma. No i przy okazji kilka książek o bardziej mafijnej tematyce.

Słowikowa o więzieniach dla kobiet - Monika BanasiakArtur Górski
Gatunek: Reportaż


Samobójstwa, samookaleczenia, kobiecy seks i piekło, które kobietom gotują kobiety.
Więzienia dla mężczyzn to temat dobrze znany. Ale zakłady karne dla kobiet to temat tabu. Tymczasem ten świat kieruje się zupełnie innymi zasadami niż świat męskich więzień. Ten świat doskonale poznała „Słowikowa”, czyli Monika Banasiak. Spędziła w nim ponad dwa lata jako podejrzana o kierowanie grupą przestępczą. Do aresztu śledczego "wjechała" na legendzie żony słynnego pruszkowskiego bossa, a to wcale nie ułatwiało jej życia. Trudno powiedzieć, czy bardziej ją szanowano czy prowokowano; jak sama wspomina: dojechanie Słowikowej to było coś! W pewnym momencie otarła się nawet o śmierć z ręki współosadzonej. Dopiero teraz zdecydowała się na szczerą opowieść o miejscu, które nazywane jest najniższym kręgiem piekła.


Ewa Ornacka - Skazane na potępienie
Gatunek: Reportaż


Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron gazet. Jaki los spotkał za więziennymi murami matkę małej Madzi z Sosnowca czy siostrę Bernadettę ze zgromadzenia boromeuszek? Jak traktowane są „dziecioboje” i czy to dobrze być „księżniczką na zamku”? Co to znaczy trafić na „dźwięki” lub do „świńskiego transportu”? Czy za kratami możliwe są burzliwe romanse i seks?
Więzienia dla kobiet to w naszej literaturze faktu teren wciąż nieodkryty. Teraz mamy okazję przyjrzeć się mu z bliska. Narratorką najnowszej książki Ewy Ornackiej i jej rozmówczynią jest skazana prawniczka, która niegdyś wydawała wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, a potem sama trafiła do więzienia


Stephen Talty - Czarna Ręka
Gatunek: Literatura faktu


Frapujący obraz początków amerykańskiej mafii u progu XX w.
Znakomity amerykański dziennikarz Stephen Talty przedstawia prawdziwą historię błyskotliwego detektywa policyjnego Josepha Petrosina, który prowadzi szeroko zakrojone śledztwo, by powstrzymać tajne stowarzyszenie włoskich gangów.


Mario Puzo - Rodzina Borgiów
Gatunek: Proza historyczna


Intrygi rodziny, której nazwisko zawsze było synonimem władzy, korupcji i zbrodni – niesławnych Borgiów. Na tle barwnego zgiełku włoskiego renesansu rozgrywa się partia śmiertelnej gry, której stawką jest władza nad centrum świata – Rzymem.

Kardynał Rodrigo Borgia został w 1492 r. wybrany na papieża, bynajmniej nie za zalety duchowe i świętość za życia. To człowiek opętany żądzą bogactwa i władzy, zręczny polityk bez skrupułów eliminujący rywali i wrogów, choć niepozbawiony pewnej szlachetności. Jego dzieci – Juan, Jofre, Cezar i Lukrecja – miały wspierać go w drodze do umocnienia największego imperium świata, tymczasem różnymi sposobami próbują zagarnąć dla siebie jak najwięcej władzy.
 


A sensacji, thrillerów i kryminałów też nie mogło zabraknąć w moim zestawieniu.


Jenny Blackhurst - Zanim pozwolę ci wejść
Gatunek: Sensacja


Każda przyjaźń ma swoje tajemnice. Nawet ta, która od lat łączy Karen, Beę i Eleanor. Chociaż zawsze mogły na siebie liczyć, każda z nich ma niezamknięte sprawy z przeszłości. I pozornie idealne życie, które mimo to udało im się zbudować.
 
Wszystko jednak zaczyna się sypać, kiedy do drzwi doktor Karen Browning puka nowa pacjentka, Jessica Hamilton. I kiedy z jej ust padają słowa: Nie naprawi mnie pani.
Wkrótce życie Karen, Bei i Eleanor zamienia się w koszmar. Nagle trzy silne kobiety stają się osaczone i bezbronne. A demony, o których przez lata starały się nie pamiętać, atakują z najbardziej nieoczekiwanej strony.



Unger David - Pan własnego losu
Gatunek: Thriller


Na pierwszy rzut oka Guillermo Rosensweig jest wcieleniem sukcesu. Należy do elity gwatemalskiego społeczeństwa, prowadzi dobrze prosperującą kancelarię prawniczą, ma żonę, dzieci oraz cały szereg czarujących kochanek. Ale pewnego dnia w jego życiu pojawia się Maryam, libańska piękność, w której Guillermo zakochuje się bez pamięci do tego stopnia, że kiedy ją traci, nie widzi innego wyjścia jak tylko zaaranżować własną śmierć.
Fabuła Pana własnego losu została oparta na niewiarygodnej, ale prawdziwej historii Rodrigo Rosenberga, gwatemalskiego prawnika, który w 2009 roku zaplanował własne morderstwo, uprzednio przygotowując nagranie wideo, w którym winą za swoją śmierć obarczył prezydenta Gwatemali Álvaro Coloma. W kwietniu 2011 roku na łamach New Yorkera ukazał się artykuł Davida Granna opowiadający o Rosenbergu, a na jego podstawie powstał scenariusz, który obecnie czeka na realizację. Jest to fascynująca podróż po współczesnej Gwatemali, ukazująca zatrważającą skalę korupcji i przestępczości przenikającej tamtejsze społeczeństwo.

Laura Marshall - Dawna znajoma
Gatunek: Thriller


W szkole średniej Maria i Louise były na najlepszej drodze do zostania przyjaciółkami. Presja otoczenia była jednak zbyt silna i Maria została odtrącona.
Teraz, po ponad 25 latach, Louise otrzymuje wstrząsający email: Maria Weston prosi o dodanie do grona Twoich znajomych na Facebooku. Głęboko pogrzebane wspomnienia budzą się do życia: przyjaźń, okrutne decyzje i noc, która na zawsze zmieniła ich życie.


Klaudiusz Szymańczak Negatyw
Gatunek: Kryminał


Nic nie jest takie, jakie się wydaje.
Rasowy kryminał, który nie da o sobie zapomnieć.

Na warszawskiej Pradze policja znajduje zwłoki syna amerykańskiego dyplomaty – nagie, wiszące na łańcuchu w kanale ściekowym. Niedługo później w hostelu w Harlemie zostaje zamordowany młody turysta, a narzędziem zbrodni okazuje się… pozytywka. Nikt nie wie, kim jest mężczyzna i czemu przyjechał do Nowego Jorku z torbą pełną gotówki.
Oba śledztwa prowadzi John Slade – agent FBI, który świetnie mówi po polsku, a z powodu szczególnych upodobań zyskał ksywkę Filozof. Jak na rasowego agenta przystało, ma skomplikowane życie osobiste, a do tego doskonale łączy zamiłowanie do sztuki nowoczesnej i jacka danielsa.



Ezekiel Boone – Wyklucie
Gatunek: Thriller


Zaczyna się koszmar, z którego nie można się przebudzić.
W głębi peruwiańskiej dżungli, miejsca pełnego tajemnic, czarna szeleszcząca masa atakuje amerykańskich turystów. W odległym o tysiące kilometrów Minneapolis agent FBI, prowadząc dochodzenie w sprawie dziwnej katastrofy lotniczej, dokonuje makabrycznego odkrycia. W Kanpurze naukowcy z centrum ostrzegania przed trzęsieniami ziemi nie mogą dać wiary odczytom z jednego z sejsmografów i wyruszają, by go sprawdzić. W tym samym tygodniu rząd Chin zrzuca – jak oficjalnie zapewnia, w wyniku fatalnej pomyłki – bombę atomową na peryferyjne miasto przygranicznej prowincji własnego kraju. Podczas gdy fala niepokojących incydentów przetacza się przez świat, do pewnego waszyngtońskiego laboratorium dociera tajemnicza paczka z Ameryki Południowej. Cokolwiek jest w środku, rwie się na wolność.
Świat staje w obliczu zagłady. Pradawny gatunek, przebudzony po tysiącach lat hibernacji, rusza na łowy.



Remigiusz MrózKatarzyna Puzyńska Wojciech ChmielarzMarta Guzowska, Bartosz Szczygielski i in. - Zabójczy pocisk
Gatunek: Kryminał


"Zabójczy pocisk" funduje czytelnikowi wędrówkę po najmroczniejszych zakamarkach ludzkiej duszy. Kto zabił, dlaczego, kiedy i czy z premedytacją? Jak wykluwa się zbrodnia?
Zbiór opowieści kryminalnych o różnych rodzajach zbrodni. I choć każda z nich mówi o konkretnym czasie i miejscu, dopowiada też kilka zdań prawdy o nas jako grzesznym i upadłym gatunku. Zapraszamy na upiorną podróż w głąb ludzkiej psychiki...


Laline Paull – Lód
Gatunek: Thriller


Przenosimy się w nieodległą przyszłość. Pokrywa lodowa Arktyki stopniała. Nowe polarne pogranicze podzieliły między siebie światowe koncerny, morskie wycieczki ścigają się o przywilej zobaczenia wymierającej miejscowej fauny. Pasażerowie Vanira przybyli, by zobaczyć niedźwiedzia polarnego. Znajdują jednak coś innego: ludzkie zwłoki.


Hideo Yokoyama - Sześć Cztery
Gatunek: Kryminał


Największy koszmar, jaki mogą przeżyć rodzice. Sprawa, której żaden detektyw nie potrafił rozwiązać. Nieprzewidywalny zwrot akcji.
Japońskie "Millennium" – 1 000 000 egzemplarzy sprzedanych w ciągu 6 dni.
Styczeń 1989 roku. Przez pięć dni rodzice siedmioletniej uczennicy wsłuchują się w żądania porywacza ich dziecka. Już nigdy nie zobaczą jej żywej, a sprawca nie zostanie ujęty. Sprawa o kryptonimie "Sześć Cztery" wyląduje w katalogu zbrodni niewyjaśnionych.
Grudzień 2002 roku. Od trzech miesięcy policjant Yoshinobu Mikami bezskutecznie poszukuje zaginionej córki. Wizyta komisarza generalnego policji, który przyjeżdża w związku z porwaniem sprzed trzynastu lat oraz kolejne uprowadzenie nastolatki ze szkoły średniej sprawiają, że Mikami zagląda do dawnych akt. Co przeoczył w czasie, gdy prowadził tamto dochodzenie? Jak wytłumaczyć podejrzane ślady, na które teraz się natyka? Gdyby przeczuł, czego się dowie, nigdy nie wracałby do tamtej sprawy. 


Mariusz Czubaj - Dziewczynka z zapalniczką
Gatunek: Kryminał


Rok 2011. W lesie nieopodal Katowic zostaje zastrzelony emerytowany policjant, Jacek Szymon. Tylko dwóch ludzi wie, co znajdowało się w bagażniku samochodu, w którym znaleziono ciało. Rudolf Heinz będzie trzeci. Profiler, przechodzący ciężkie załamanie nerwowe i przebywający na przymusowym urlopie, zostaje poproszony o dyskretną przysługę. W efekcie pierwszy raz zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Sprawę komplikuje także to, że o pomoc prosi Heinza miejscowy gangster. Trop prowadzi ku wydarzeniom sprzed lat, które położyły się cieniem na karierze Jacka Szymona.



I jeszcze jedna książka bardzo różniąca się od innych, która w zasadzie może być zaskoczeniem dla tej części z Was, która regularnie śledzi moje poczynania czytelnicze. W każdym razie ja też czasami potrzebuję lżejszej lektury, w której nikt nie musi umrzeć, ani zostać okaleczony, a książka Lucy Vine póki co zapowiada się bardzo dobrze. Obawiam się, że porównanie do Bridget Jones i Carrie Bradshaw może zrobić książce krzywdę, ale nie oceniam, póki nie przekonam się na własnej skórze.

Lucy Vine - Hot Mess
Gatunek: Literatura obyczajowa / komedia


Opowieść o perypetiach singielki, z którą utożsami się każda milenialką. Miażdży pragnienia Bridget Jones i Carrie Bradshaw!
Czy zamiast spotkania z ludźmi wolisz łóżko, Netflix i pizzę?
Czy zdarzyło ci się przyjść na niedzielny obiad, woniejąc sobotnią nocą?
Twoje mieszkanie zarosło pleśnią, ale nie chce ci się wyprowadzać, bo jest tanie?
Poznaj Ellie Knight, swoją bratnią duszę.
Ellie Knight jest taka jak ty. Jej życie nie układa się tak, jak to sobie wyobrażała.
Ktoś powie, że Ellie to typowa hot mess, ale spójrzmy prawdzie w oczy: przecież każdy z nas bywa w totalnej rozsypce.
Nienawidzi swojej pracy, wciąż jest singielką, choć jej przyjaciele jak na złość łączą się w pary i zakładają rodziny, a współlokatorzy są… no, dziwni.







I na dokładkę poradnik, tomik współczesnej poezji i jedna książka o roślinach, której nie chciałam wrzucić ani z kryminałami, ani z historią, ani tym bardziej z tymi mafijnymi.

David Scarfe – Księga dzikości
Gatunek: Poradnik


Księga dzikości przypomina nam, ile cudownych przeżyć czeka na nas za progiem. Jest pełna propozycji prostych i przyjemnych zajęć i gier na świeżym powietrzu. Dowiesz się z niej na przykład, jak zrobić tarniówkę, wspiąć się na drzewo, rozpalić ognisko, rozpoznać chmury po kształcie i zbudować szałas.
Ta książka pomoże ci odkryć w sobie dziecko.



Atticus – Miała dzikie serce
Gatunek: Poezja współczesna


O miłości mówi tak, że natychmiast pragniesz się zakochać.
Gdy pisze o smutku i samotności, dostajesz gęsiej skórki – bo wydaje ci się, że czytasz o sobie.
Bezczelnie i szczerze wyraża, co czuje, a ty wiesz, jak wyglądają wtedy jego oczy. A może to oczy kogoś innego, o kim teraz myślisz?
Atticus jak nikt inny ubiera emocje w słowa, a słowa w emocje. Jego utwory poruszają tak bardzo, że stały się najczęściej tatuowaną poezją na świecie.
Sprawdź, który wiersz najlepiej wyraża ciebie.


Amy Stewart – Zbrodnie roślin
Gatunek: Literatura faktu


To nie jest poradnik, jak otruć teściową. To kryminał w darze od natury! Mordercze rośliny, zabójcza książka!
Roślinni zabójcy działają czasem w bardzo wyrafinowany sposób, pozostawiają za sobą ślady wykrywalne tylko przez niezwykle czułą aparaturę. Owoce nasączone trucizną, ziarna zatrzymujące pracę serca, paraliżujące gałązki albo bluszcze duszące niczym węże boa. Nic dziwnego, że rośliny tak często stawały się bohaterami kryminalnych opowieści – od przypadkowych zatruć, przez morderstwa w afekcie, po wojny narkotykowe. Lista ich ofiar jest naprawdę pokaźna. Mają nieprawdopodobne możliwości, wydają się bardziej niebezpieczne niż niejeden zwierzęcy drapieżnik. I mogą zmieniać bieg historii.




2 komentarze:

  1. To będzie książkowy maj :) Będzie w czym wybierać i co czytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdy na półce pojawiają się takie nowości to doba powinna faktycznie być z gumy. ;) Które z tych tytułów przeczytasz w pierwszej kolejności? :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © rude recenzuje.