27 września

Zapowiedzi na październik


Czas na premiery zaplanowane na październik. Jesień jak co roku przynosi same ciekawe i wartościowe lektury, a wśród nich mnóstwo różnorodnych tematów i historii.


Każdy znajdzie coś dla siebie. U mnie 23 nowości – miałam myśl, że może uda mi się je wszystkie przeczytać w tym miesiącu, ale lista zaczęła rosnąć jak szalona, więc większość niestety zostanie odłożona na kiedyś. Na koniec wrzuciłam też kilka tytułów, na które warto zwrócić uwagę, chociaż to wznowienia. Jestem ciekawa, czy w moim zestawieniu znajdziecie coś ciekawego dla siebie, czy wpiszecie którąś z książek na listę do kupienia.



Harlan Coben - Nie odpuszczaj 
Data premiery 03.10.2018
Fałszywe tożsamości, mroczne rodzinne sekrety i tajemnicze spiski – czyli wszystko to, za co czytelnicy kochają mistrza thrillerów – Harlana Cobena!







Karin Slaughter – Układanka 
Data premiery 03.10.2018
A co, jeśli osoba, którą twoim zdaniem najlepiej znałeś, okazuje się kimś, kogo nigdy nie znałeś?
Slaughter znam zaledwie z kilku powieści, które jak na kobiecy styl wcale nie raziły mnie w oczy zawiłością życia uczuciowego bohaterów. Tym razem zapowiada się kolejny dobry thriller psychologiczny.



Erin Hunter - Kto porwał Daisy Mason? 
Data premiery 03.10.2018
Postać Erin Hunter jest mi zupełnie obca, więc szybko sprawdziłam kto kryje się pod tym nazwiskiem. Według lubimyczytac.pl Erin Hunter to aż sześć kobiet! Kate Cary, Cherith Baldry, Tui Sutherland, Gillian Philip, Inbali Iserles i Victoria Holmes. Specjalizują się w książkach dla dzieci, a ich książki stały się bestsellerami. Zakładam zatem, że będzie to bardziej młodzieżowy thriller, ale dlaczego miałabym nie dać mu szansy.



Alek Rogoziński - Zbrodnia w wielkim mieście 
Data premiery 03.10.2018
Czy kiedykolwiek miałaś ochotę zabić swojego szefa?
Sandra, szefowa pisma "Marzenia i sekrety", Martyna, redaktorka w tej gazecie, Iwona, graficzka wymyślają w żartach, jak popełnić morderstwo idealne i pozbyć się swojego szefa - seksisty, szowinisty i tyrana. Po kilku dniach ktoś realizuje ich plan. Szybko okazuje się, że osób, które miały powód, aby zabić upiornego biznesmana jest więcej: jego niewierna żona, bandyci, którym był winny spore pieniądze oraz jego kumpel, który dziedziczy po nim wszystkie interesy. 



Jenny Blackhurst - Czarownice nie płoną 
Data premiery 03.10.2018
Imogen Reid, psycholożka rozpoczynająca nowe życie w rodzinnym mieście, z którego kiedyś uciekła, nie chce wierzyć w ludzkie gadanie. Ellie Atkinson, uratowana z pożaru, w którym zginęli wszyscy jej bliscy, potrzebuje pomocy, a nie piętnowania. I Imogen zrobi wszystko, żeby jej tę pomoc zapewnić. To nie z Ellie jest coś nie tak, lecz z jej otoczeniem – z miastem, ze szkołą, z rodziną zastępczą dziewczynki…



Zabójczy pocisk. Polska krew 
Data premiery 31.10.2018
Polscy mistrzowie gatunku wzięli na warsztat głośne sprawy kryminalne, którymi żyła cała Polska: precyzyjnie zaplanowane zabójstwa bossów polskiej mafii, morderstwa na zlecenie, zbrodnie popełniane w afekcie, tajemnicze zniknięcia. Do czego zdolny jest człowiek zaślepiony żądzą zysku? Jaka zemsta grozi za upokorzenie? Co przeżywa udręczona kobieta szefa gangu? Jak mafiozi wyrównują rachunki? Czy przed karą da się uciec? Te historie przerażają tym bardziej, że wydarzyły się naprawdę. 



Mariusz Zielke - Dobre miasto 
Data premiery 17.10.2018
Duszna atmosfera prowincjonalnego miasteczka, zamknięta, nieprzychylna społeczność oraz dojmujące przekonanie, że życie nie przyniesie nic lepszego – czy to wystarczy, aby zwyczajny człowiek stał się zabójcą?



John E. Douglas, Mark Olshaker - Mindhunter. Podróż w ciemność 
Data premiery 03.10.2018
Agent John Douglas przez lata słuchał zwierzeń sprawców najstraszniejszych przestępstw. Aby dali mu się poznać, musiał pozyskać ich sympatię – zaprzyjaźnić się z ludźmi takimi jak choćby Richard Speck, morderca ośmiu studentek z Chicago. Robił to, by nauczyć się patrzeć na zbrodnię oczami sprawcy. Zrozumieć, dlaczego bierze na swój cel kobiety i dzieci. Douglas musiał poczuć satysfakcję mordercy i strach ofiary. Dotknąć ciemności, aby skutecznie ścigać seryjnych morderców i ochronić bliskich przed niewyobrażalnym złem. 



Naval - Camp Pozzi. GROM w Iraku 
Data premiery 03.10.2018
To historia byłego żołnierza jednostki GROM, w której odsłania kulisy operacji, które do tej pory były owiane milczeniem, a także udowadnia, jak ważne są braterstwo, współpraca i profesjonalizm w wojskowym fachu. 



Yaakov Katz, Amir Bohbot - Czarodzieje broni. Izrael - tajne laboratorium technologii militarnych 
Data premiery 16.10.2018
Kulisy izraelskich sukcesów w tworzeniu najwymyślniejszych broni świata. 



Kacper Śledziński - W tajnej służbie. Wojna wywiadów w II RP 
Data premiery 17.10.2018
Historia wywiadu II RP w zmaganiach ze służbami III Rzeszy i Związku Radzieckiego obfituje w przykłady spektakularnych sukcesów i bolesnych porażek . To także opowieść o niezwykłych ludziach, oficerach polskiego wywiadu, szpiegach, podwójnych agentach, specjalistach od łamania szyfrów. 



Thomas Reinertsen Berg - Teatr świata. Mapy, które tworzą historię 
Data premiery 03.10.2018
To porywająca podróż przez czas i przestrzeń, która na zawsze zmieni twoje myślenie o świecie. Z książki dowiesz się, jak tworzono pierwsze, prehistoryczne rysunki świata, odkryjesz, jaką funkcję pełniły mapy w zarządzaniu imperiami oraz dlaczego zaczęto tworzyć rysunki dna oceanicznego. 



Torbjorn Faerovik - Orient Express 
Data premiery 17.10.2018)
Færøvik, norweski pisarz, historyk, dziennikarz i podróżnik, zabiera czytelnika w podróż współczesnym Orient Expressem. Wyruszając wiosną z Londynu, w dwa miesiące przemierza dwanaście krajów, i dwadzieścia dwa miasta – przez romantyczny Paryż, zaskakujące Rumunię i Bułgarię, aż po rajską Samarkandę. 



Janusz Rolicki - Lepsi od Pana Boga​. Reportaże ​​z Polski Ludowej​​ 
Data premiery 17.10.2018
Czytane po latach reportaże Janusza Rolickiego pokazują, że tamta codzienność nie jest wcale tak odległa od naszej. Nie wszystko przeminęło.



Aleksandra Pezda - Zdrowaś Mario. Reportaże o medycznej marihuanie 
Data premiery 22.10.2018
Astma. Choroba Leśniowskiego-Crohna. Padaczka lekooporna. Stwardnienie rozsiane. Migrena. Nowotwory. Przewlekłe bóle. Lista chorób, w leczeniu których stosuje się medyczną marihuanę, jest długa. Ale medyczna marihuana to w Polsce temat tabu. Większości kojarzy się z odurzaniem, nie z leczeniem. Lekarze nie chcą jej przepisywać, mimo że teoretycznie od 2017 roku mają taką możliwość. Ale prawo jest martwe.



Małgorzata Rejmer - Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii 
Data premiery 17.10.2018
To opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, ogarniętego paranoją dyktatora, dla którego nawet stalinowska Rosja i maoistyczne Chiny były zbyt liberalne. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć, o krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, życiorysach zmiażdżonych przez człowieka, który chciał zamienić Albanię w prawdziwy komunistyczny raj. Żeby to zrobić, musiał go najpierw całkiem zniszczyć. 



Marta Abramowicz - Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica 
Data premiery 25.10.2018
Ludzie znają dzieci księży. Znają ich matki i ojców. Ale o tym się głośno nie rozmawia. Niektórzy mówią – tabu. Inni – hańba. Nikt nie zagadnie takiej matki, jak się czuje, nie doradzi, nie pocieszy. Synów i córek księży nikt nie wysłucha, nie zapyta o ojca, nie powie dobrego słowa. Czasem ktoś rzuci kąśliwy żart, który przypomni im, że wszyscy wiedzą. Bo ludzie rzadko kiedy coś mówią w oczy, ale chętnie za plecami. Dzieci księży i ich matki żyją w bańce samotności. Otoczeni plotkami, w cieniu tajemnicy. 



Wojciech Kuczok – Gnój 
Data premiery 17.10.2018
"Gnój" to studium rodzinnych patologii, przede wszystkim kalekiego ojcostwa – niedojrzałego emocjonalnie, niezdolnego do komunikacji i do wyjścia poza układ słabszy–silniejszy, a także widziana oczami dziecka panorama współczesnego, jak i historycznego Śląska, próba zatrzymania jego niepowtarzalnego kolorytu, ale i ukazania tego, co zwykle wstydliwie skrywane.



Anna Fryczkowska – Równonoc 
Data premiery 03.10.2018
Anna Fryczkowska, opisuje sprawy tajemniczych zaginięć chłopców, które miały miały miejsce w l. 90-tych w woj. pomorskim. Tradycyjnie dla serii przedstawia swoją wersję wydarzeń.




Joanna Solska - 80-te. Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL 
Data premiery 03.10.2018
Ta książka to próba rozliczenia się z mitami o PRLu, które namnożyły się w ostatnich latach. 




Piotr Mudyn, Marzena Matuszak - Ostatni. Prawdziwa historia żołnierza warszawskiej mafii 
Data premiery 17.10.2018
Warszawa, końcówka lat dziewięćdziesiątych i początek nowego wieku - przełom tysiącleci. Cała Polska żyje wojnami stołecznych gangów. Prasa, radio i telewizja niemal codziennie donoszą o strzelaninach, egzekucjach, krwawych rozprawach między ludźmi z przestępczego półświatka. Znani gangsterzy jeden po drugim tracą życie albo - jeśli mają szczęście - lądują na długie lata w więzieniu. Niektórzy idą na współpracę z policją i sypią dawnych kumpli, inni zostają świadkami koronnymi. 



Goliarda Sapienza - Sztuka radości 
Data premiery 26.10.2018
Powieść przeklęta. Z jej powodu Goliarda Sapienza niemal straciła zmysły, wpadła w ubóstwo a nawet trafiła do więzienia. Odrzucona przez największych włoskich wydawców. Przeleżała w skrzyni dwadzieścia lat czekając na lepsze czasy, aż do śmierci autorki. Historia opowiada losy Modesty, kobiety urodzonej na Sycylii w 1900 r. , której seksualna wolność i intelektualna niezależność były obrazą dla ówczesnej moralności. Libertynki przesiąkniętej ogromnym pragnieniem życia, która nigdy nie przestała uwodzić kobiet ani mężczyzn. Wychowana w ubóstwie Modesta wierzy, że pisane jest jej lepsze życie. Dzięki swoim wdziękom i inteligencji przechodzi drogę z biednej wiejskiej rodziny, przez pobyt w klasztorze aż do pełnego uciech życia u boku arystokraty w królewskim zamku. 



Keigo Higashino - Cuda za rogiem 
Data premiery 17.10.2018
Yūji Namiya przez wiele lat prowadził mały sklep osiedlowy. Ludzie przychodzili do niego nie tylko po to, żeby zrobić zakupy, ale też po radę w trudnych sytuacjach życiowych. Odbywało się to w dość nietypowy sposób. Listy z pytaniami wrzucali do sklepu przez otwór w rolecie, a odpowiedzi odbierali z pojemnika na mleko. Po śmierci właściciela budynek opustoszał, a o panu Namiya zapomniano. Kilkadziesiąt lat później troje złodziei trafia do dawnego sklepu, szukając kryjówki. Kiedy przeszukują stare półki sklepowe, ktoś wrzuca do sklepu list. Okazuje się, że młoda kobieta prosi w nim o poradę. Kiedy zaskoczeni rabusie próbują zrozumieć sytuację, odkrywają, że list przyszedł do nich z przeszłości…




Warto też zwrócić uwagę na nowe wydania książek 

Hanna Krall - Zdążyć przed Panem Bogiem 
Data premiery 03.10.2018
Od ponad czterdziestu lat "Zdążyć przed Panem Bogiem" pozostaje klasykiem polskiego reportażu i jedną z najbardziej przejmujących opowieści o powstaniu w getcie warszawskim w kwietniu 1943 roku i losach polskich Żydów, jakie stworzyła literatura XX wieku. 



Anne Rice - Wywiad z wampirem
Data premiery 09.10.2018
Wydana w 1976 roku pierwsza część "Kronik wampirów" to bestsellerowy debiut Anne Rice, który legł u podstaw jej kariery.



Zygmunt Miłoszewski - Teodor Szacki. Tom 1,2,3
Data premiery 17.10.2018



Jakub Żulczyk - Ślepnąc od świateł 
Data premiery 17.10.2018
Jakub Żulczyk w poruszający sposób ukazuje współczesną rzeczywistość, zdeformowaną do tego stopnia, że handlarz narkotyków staje się równie niezbędny jak strażak czy lekarz; jest nocnym dostawcą paliwa dla tych, którzy chcą – albo muszą – utrzymać się na powierzchni.



Przemysław Semczuk - Czarna wołga 
Data premiery 17.10.2018
Gdy w 1965 roku uprowadzono małą Lilkę, świadkowie zapamiętali dwie kobiety i dziecko wsiadające do taksówki - czarnej wołgi. Dziewczynkę na szczęście odnaleziono, a porywaczki trafiły pod sąd. Jednak czarna wołga i jej kierowca przepadli bez śladu. Tak narodziła się legenda, której milicja nie chciała dementować. Dzięki niej ludzie pilnowali swoich pociech.



Joel Dicker - Prawda o sprawie Harry'ego Queberta 
Data premiery: 31.10.2018
Sławny pisarz Marcus Goldman odczuwa niemoc twórczą i nie jest w stanie ukończyć nowej powieści. Szef wydawnictwa, z którym podpisał kontrakt, grozi mu procesem za niedotrzymanie umowy. Wyznaczony termin zbliża się nieubłaganie, kiedy nagle w życiu Marcusa następuje zwrot: jego bliski przyjaciel i nauczyciel, ogólnie szanowany pisarz Harry Quebert, zostaje aresztowany i oskarżony o zabójstwo piętnastoletniej dziewczyny, Noli Kellergan, której szczątki, wraz z maszynopisem powieści Queberta odnaleziono w pobliżu jego domu w miasteczku Aurora.
Przekonany o niewinności Harry'ego, Marcus rzuca wszystko i jedzie do przyjaciela, by przeprowadzić własne dochodzenie. Szybko jednak sytuacja zaczyna go przerastać: śledztwo utyka w martwym punkcie, on sam zaś otrzymuje pogróżki.




Czekam na Wasze komentarze, które z książek robią na was największe wrażenie, na które się zdecydujecie, a które raczej odpuścicie. A może macie inne propozycje, które nie pojawiły się w moim zestawieniu?


.

16 komentarzy:

  1. "Zdążyć przed Panem Bogiem" moze trudno uwierzyć, ale zdążyłam zapomnieć o tej książce a myślałam że to będzie niemożliwe.
    "Czarownice nie płoną" brzmią obiecująco.
    I dla mnie 100% pewny zakup "Zabójczy pocisk.." pierwsza część była ciekawa i tu liczę co najmniej na tak dobry poziom 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja akurat pierwszej części Zabójczego pocisku jeszcze nie czytałam, ale może przy kolejnej okazji uda mi się kupić oba tomy :)

      Usuń
  2. Nowego Cobena mam w planach i „zabójczy pocisk” ze względu na Żulczyka. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja przy następnych zakupach muszę uzupełnić biblioteczkę w książki Żulczyka :)

      Usuń
  3. Widzę, że w październiku ukażą się na prawdę świetne książki. Chociażby "Dzieci księży", "Czarna wołga","W tajnej służbie. Wojna wywiadów II RP" i kilka innych mnie zaciekawiły i powrzucałam sobie je do schowka w księgarni internetowej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, cieszę się, że znalazłaś tu coś dla siebie. Czarna wołga z tego co się orientuję, to wznowienie, ale to wydanie jest i tak ładniejsze :)

      Usuń
  4. Pojawiło się tu naprawdę wiele interesujących pozycji i chyba sobie zapiszę linka, żeby nie pominąć niczego, co mam ochotę przeczytać :) Zdecydowanie sięgnę po "Nie odpuszczaj" Cobena, bo lubię takie klimaty i już wcześniej czytałam kilka książek tego autora :)

    Pozdrawiam i zapraszam do siebie, jeśli znajdziesz czas i chęci :)
    https://fochoblog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja akurat Cobena mam już u siebie i mam cichą nadzieję, że jeszcze w weekend uda mi się za niego zabrać :)

      Usuń
  5. Jak zawsze za mało czasu i za dużo ciekawych tytułów :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Odpowiedzi
    1. Ja już go mam u siebie, ale jeszcze nie mam czasu zacząć...

      Usuń
  7. Myślę, że "Czarownice nie płoną" byłaby moim faworytem :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ta książka też już jest akurat u mnie, więc liczę, że znajdę na nią chwilę w niedalekiej przyszłości :)

      Usuń
  8. Twoja lista jest tym powodem, dla którego można lubić jesień i czekać na nią bardzo niecierpliwie. :) Każdy tytuł obiecuje sporo literackiej przyjemności, więc czekamy na recenzje!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można lubić przez te książki jesień, ale można jej też przez to nie lubić! :D za dużo książek, za mało czasu :)

      Usuń

Copyright © rude recenzuje.